+420 412 391 390   ·    info@lipova.cz   ·   IČ: 00261505   ·   DS: dqabwg9   ·  
Dnes je 18. 6. 2024 a svátek má Milan

TZ Skleněná popelnice za rok 2020 zná vítěze


Ústí nad Labem,  10. května 2021 – Roudnice nad Labem, Hoštka, Staré Křečany a Lobendava. To je čtveřice obcí a měst, která ovládla 17. ročník soutěže „Skleněná popelnice“. Toto klání každoročně vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a své třídičské síly v něm měří všech 350 obcí kraje zapojených do systému EKO-KOM. 


Stejně jako loni, i letos zkomplikovala  vyhlašování opatření spojená s bojem proti pandemii koronaviru. Tradiční setkání a vyhlášení finalistů bylo tedy opět zrušeno. Vítězové ale o svá ocenění nepřijdou – do konce června jim je osobně doručí regionální manažerka EKO-KOM Alice Karlíková. 
 
Soutěž byla, stejně jako v minulých letech, rozdělena do čtyř kategorií - obce do 500 obyvatel, obce nad 501 obyvatel, v další kategorii se pak utkaly městysy do 3 500 obyvatel a v poslední kategorii měřila své třídičské výsledky města nad 3 500 obyvatel. 
 
Napříč všemi kategoriemi se znovu umístily města a obce, které se v letech předešlých ještě nikdy neumístily,  nebo tomu bylo už dávno, např. Úštěk nebo Pesvice. „Obce dokázaly motivovat  své obyvatele tak, že se výsledek dostavil, a  to právě v  podobě umístění v soutěži,“ prozradila tajemství jejich úspěchu ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM Martina Filipová.
 
Ocenění každoročně přebírá také „Skokan roku“, tedy město či obec, které se v meziročním srovnání výsledků třídění odpadů posune o nejvíce příček směrem nahoru. Tento titul v rámci soutěže Skleněná popelnice 2020 získala obec Klapý, a to neuvěřitelným posunem o několik desítek pořadí směrem nahoru než tomu bylo v roce 2019.
 
Soutěž Skleněná popelnice je součástí projektu realizovaného krajem a společností EKO-KOM nazvaného Intenzifikace odděleného sběru v Ústeckém kraji. V Ústeckém kraji vytřídil každý obyvatel za loňský rok 44 kilogramů odpadu.  Za celorepublikovým průměrem, který v roce  2020 činil na každého obyvatele 53,2 kilogramu, kraj zaostal o více než 9 kilogramů. 

„V porovnání se sousedními regiony v celkové výtěžnosti tříděného odpadu stále pokulháváme, jsem ale přesvědčena, že finanční odměna za umístění v této soutěži bude pro další obce motivačním prvkem k rozvoji sběru tříděného odpadu. Jsem ráda, že se i letos v soutěži objevila města a obce, kde proběhla větší informovanost občanů, což mělo velmi dobrý efekt,“ uvedla regionální manažerka EKO-KOM Alice Karlíková a v té souvislosti zmínila zejména města v Litoměřickém a Lovosickém okrese, kde 10  z 20 finalistů dosáhlo na přední příčky v jednotlivých kategoriích. „Nejvíce mě těší, že město Hoštka, které se loni umístilo na druhém místě, si stanovilo cíl bojovat o první příčku ve své kategorii a tohoto cíle dosáhlo. Je tudíž evidentní, že když se chce, tak to jde,“ dodává Karlíková.
 
Kategorie do 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Obec Lobendava Děčín
2 Obec Pesvice Chomutov
3 Obec Doubice Děčín
4 Obec Kyškovice Litoměřice
5 Obec Ploskovice Litoměřice
Kategorie nad 501 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Obec Staré Křečany Děčín
2 Obec Blatno Chomutov
3 Obec Lipová Děčín
4 Obec Libčeves Louny
5 Obec Vědomice Litoměřice
Kategorie do 3 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Město Hoštka  Litoměřice
2 Město Třebenice  Lovosice
3 Městys Brozany nad Ohří  Litoměřice
4 Město Úštěk  Litoměřice
5 Městys Panenský Týnec  Louny
 Kategorie nad 3 500 obyvatel
Pořadí Název obce Okres
1 Město Roudnice nad Labem Litoměřice
2 Město Libochovice Litoměřice
3 Město Louny Louny
4 Město Varnsdorf Děčín
5 Město Lovosice Lovosice


 Důležité informace pro občany

Kulturní akce


Tiskové zprávy


Krátce z úřední desky


Kde nás najdete


Obecní úřad Lipová, čp. 422, 407 81 Lipová
tel.: +420 412 391 390
e-mail: info@lipova.cz

Starosta
tel.: +420 731 583 566
e-mail: starosta@lipova.cz
Copyright ©2024 Lipová | Všechna práva vyhrazena
WEBDESIGN - jsem na  WEB